از دلتنگیهای روزهای بیخود روزمره

فکرش را بکن. از شرکت جیم بزنی به هوای تمرین هر هفته موسیقی. اما به خودت که بیایی، ببینی نشسته ای در نزدیکترین پارک به کتاب خواندن با عطر خاک و گیاه، آن هم بلند بلند به سبک روزهای نمایشنامه خوانی. دور و برت خلوت باشد آنقدر که هوس کنی بروی روی صحنه. می روی. یک جاییش زانو که می زنی از زیر شاخ و برگ درختان دو جفت پا را ببینی که ندانی از کی آنجایند. سرک بکشی دختر و پسری باشند با چشمان گشاد شده. کتابت را بزاری کنار. یک پرده از "برخوانی آرش" ات را برایشان اجرا کنی :

"و اینک مردان؛ مردان ایران؛ با دل خود؛ با دل اندوهبار خود؛ می گویند: اینک ما چه می توانیم که کمانهامان شکسته، تیرهامان بی نشان خورده و بازوهایمان سست است. و راست و چنین بود. زیراک ایشان از جنگ دراز آمده بودند. که جنگ درازشان سخت بود. که کماندار از کمان و تیر انداز از تیر پیدا نبود..." *

 آنها کف بزنند و تو به سبک آن وقتها  اول خاک صحنه ببوسی بعد تعظیم کنی.  

بعد فکرتر کن که باران بیاید، تو هم که دیوانه باران از تاکسی پیاده شوی، خیس شوی، کوچه خالی باشد تو بلند بلند شعر بخوانی، چرخ بزنی و باز شعر بخوانی و باز خیس شوی  و فکر کنی که چه قدر دلت برای این چرخیدنها و رقصیدنها تنگ شده. آخ که دلم چه قدر برای صحنه تنگ شده...

* قسمتی از "برخوانی آرش" نوشته بهرام بیضایی

/ 17 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ک اریز

کاش منم اونجا بودم

فرشید

چقدر جالب. همین امروز نمایشنامه مجلس ضربت زدن بیضایی رو تموم کردم و این متن شما تحریکم کرد که برخوانی آرش رو هم بخونم. اگه علاقه مند به تئاتر هستین خوشحال میشم بیشتر باهاتون آشنا بشم. به وبلاگم سر بزنین خوشحالم میکنین.

بابک آریان

درود با اجازه تون چند تا از پستاتونو خوندم خوشم اومد از سبک نوشتنتون ساده اما گرم وصمیمی [گل][لبخند]

مهتاب

به گمونم میخواد یکم! که " هوس کنی بروی روی صحنه" و بعد به این هوسه میدون بدی. هوسش زیاد بوده، اما عملش نه.

راسكلنيكف

"صحنه باز منو صدا زد" با صداي سياوششمس! سلام دلتنگي شيرينيه

زندان

بالاخره دوباره مردان ایرانی تجدید قوا خواهند کرد و با قدرت باز خواهند گشت.

یلدا

همه چیز به هم وصل شده توی زندگی ماها. می روی از پارک سر در می آوری و بعد خلوت مش ود که تو بلند بخوانی و لذتی را تجربه کنی که با داغ پیوند خورده.

نیکا

آخ آخ من عاشق اینجور کارهای بی مقدمه هستم....[لبخند]

لیلی..

با کلمه به کلمه اش حال کردم نسیم..حتی اینکه بتونی اینجوری هم تصورش کنی، روزمره دیگه نیست روزت